Nezapomeňte připravit okapy na zimu!

V zimě okapy často trpí, to když musejí suplovat úlohu sněhových zachytávačů. Po hladké střeše bez překážek sníh sjede a do cesty se mu postaví až okap. Jistě znáte obrázky sněhových bariér na koncích střech, které jsou průvodním jevem tohoto nešvaru. Většinou přitom dojede k deformaci okapu značnou váhou sněhové masy, takže při jarních deštích už svoji úlohu neplní. Přes vyhnutou přední hranu se voda přelévá a stříká na fasádu i hlavy kolemjdoucích.

Jak tomu předejít? Nejideálnější je dodatečná instalace sněhových zábran. Pokud ale nechcete do střechy zasahovat, udělejte něco aspoň pro okapy.

Schovejte okapy do bezpečí

První možností je demontáž okapových žlabů. Není to nic neobvyklého, toto řešení používali už naši předkové v horských oblastech. Žlaby na zimu demontovali, aby je nestrhl sjíždějící sníh. Nebo je aspoň zapouštěli víc pod úroveň okapové hrany, aby sjíždějícímu sněhu nestály v cestě.

Demontáž žlabu není žádný problém, pokud je použit stavebnicový okapový systém. Využívá patentovaných spojek, kdy stačí zaklapnout přezku a je hotovo. Díky tomuto řešení díly opět snadno rozeberete a sundáte. U nerozebíratelných spojů (lepených, letovaných nebo šroubovaných) je manipulace s celým okapem poněkud komplikovaná.

Pevnější okap víc vydrží

Okapy ponechané na střeše můžete zpevnit speciální kovovou sponou, která spojuje přední a zadní hranu žlabu. Určena je především ke zpevnění rohů a koutů, ale dobře poslouží ke zpevnění celé délky žlabu. Používá se ve stejném počtu jako žlabové háky a brání deformaci žlabu.

Kontrola je nutná

Před zimou taky nezapomeňte na kontrolu okapového systému! Důležité je odstranění nečistot a spadaného listí. Biologický materiál ve žlabu tleje a narušuje jeho strukturu. Hlavně ale brání průtoku vody, která pak ve žlabu mrzne, trhá spoje a je-li jí více, tak se přelévá přes hranu žlabu. Výsledkem jsou rampouchy. Tato na první pohled efektní zimní ozdoba je vážnou hrozbou úrazu pro lidi a taky poškození pro okapy.

Dalším problémem, který souvisí se zamrznutím vody v okapovém systému, je prasknutí svodové roury. Dojde k tomu vlivem rozpínajícího se ledu, a to většinou v místě spoje roury (tzv. falc). Proto je vhodné osadit svodové roury falcem směrem od fasády, aby při případné havárii nedocházelo k zatékání na fasádu.