Sádrokarton - široké využití, snadná montáž

Sádrokarton? Víte k čemu je dobrý?

Všichni chceme stavět rychleji a levněji, ale také lépe bydlet. Jedním z materiálů, který se splněním tohoto přání pomáhá, je sádrokarton. Základní surovinou pro jeho výrobu je nerost sádrovec. Ve stavebnictví nejde o žádného nováčka, sádrovec se používal už v baroku, třeba na štukovou výzdobu chrámů a paláců. Dnes se však desky častěji vyrábějí z tzv. REA-gips, což je sádra získávaná jako odpadní produkt při procesu čištění kouřových plynů z uhelných elektráren. REA-gips vzniká podle stejných zákonitostí jako sádra přírodní, jen je celý proces zkrácený do několika hodin. Samozřejmě, že stejně jako v přírodě, je výsledkem sádra chemicky čistá a bez škodlivých příměsí. Možnost získávat vstupní surovinu bez nutnosti drancovat přírodní zdroje, dělá ze sádrokartonu velmi sympatický materiál. K tomu je třeba připočíst ještě pH a tepelnou vodivost sádrokartonu, které mají stejné hodnoty jako lidská kůže. Proto je pro nás sádrokarton tak příjemný a je ideálním stavebním materiálem.

Připomeňme si, co to sádrokartonová deska je. Jak název napovídá, jedná se o vrstvu sádry, která má z obou stran aplikovaný papírový karton. Existují také sádrokartonové desky s protipožární úpravou, které mají do sádry vložená skleněná vlákna. Jsou ideální jako protipožární ochrana konstrukcí na bázi dřeva. Pokud jsou kartony na vnějších stranách desky napuštěné impregnací, jedná se o speciální sádrokartonové desky odolné vlhku, které můžete použít klidně i v koupelně.

Možnosti použití sádrokartonových desek jsou však mnohem širší. Například mají nízký součinitel difúzního odporu, tzn. že desky dokáží „vydýchat“ zbytkovou vlhkost v konstrukci (např. ze dřeva). Taky hodnoty zvukové izolace jsou výborné, což se nejčastěji využívá použitím sádrokartonu v podlahách, kde zvyšují kročejovou neprůzvučnost. Podlaha přitom zůstává lehká a má minimální konstrukční výšku.

Hlavním argumentem zastánců hesla „cihla je cihla“ je únosnost a pevnost. Jistě, nebudeme prosazovat subtilní sádrokartonovou příčku tam, kde musí stát nosná stěna. Všude jinde si ovšem sádrokartonové konstrukce připisují plusové body:

- hmotnost desek je cca 10 kg/m2 při tloušťce 12,5 mm,

- existují desky v protipožární variantě, ideální jako ochrana dřevěných konstrukcí,

- existují desky odolné proti vlhku pro kuchyně, koupelny apod.,

- existují desky se zvýšenou pevností povrchu, odolné proti mechanickému poškození,

- existují desky se zvýšenou pevností, které umožňují zavěšování těžších předmětů,

- příčky se sádrokartonem mají lepší akustické vlastnosti než příčky zděné,

- desky jsou dobře opracovatelné, což znamená zrychlení montáže,

- použitý karton umožňuje vysoce kvalitní povrchovou úpravu už pouhou malbou.

Sádrokarton pro jeho kvality použijete kdekoliv. Ve zděných stavbách třeba jako obklad pro vytvoření vysoce estetického hladkého povrchu stěn. Ideálním materiálem ale sádrokartonové desky jsou pro dřevostavby, jejichž podíl v České republice vytrvale stoupá.

Oblíbíte si je i proto, že montáž je tak snadná, že ji zručný kutil zvládne sám. Vyřádit se se sádrokartonem může při budování interiéru v podkroví, při stavění nových příček nebo při pokládce podlah. Překážky u tohoto materiálu prostě nejsou, a to ani pokud se jedná o jejich pořízení.

U nás v PRVNÍ CHODSKÉ vám nabídneme široký sortiment sádrokartonových desek a spolehnout se můžete i na naše odborné doporučení. Abyste si odnesli tu správnou desku pro vaši konkrétní realizaci.

Nabídku najdete také na našem E-SHOPU.


(foto: Knauf)