Podle čeho vybírat střešní okna?

Otázka:

Podle čeho vybírat střešní okna?

Odpověď:

Vybírejte jednak podle materiálu - vyrábějí se dřevěná, bezúdržbová plastová nebo poplastovaná s dřevěným jádrem. Zcela výjimečně pak z jiných materiálů. Plastová okna mohou být buď bílá nebo v různých dekorech dřeva. Protože se na oknech poměrně často vytváří zavnitř určité množství kondenzátu, doporučujeme bezúdržbovou (celoplastovou nebo poplastovanou) variantu zvážit.

Dále lze volit mezi systémy otevírání - střešní okna se dělají kyvná (levnější varianta s panty uprostřed křídla) nebo výklopně kyvná (panty v horní části křídla, otevřené okno nezasahuje do interiéru).

Důležitým parametrem je tepelný odpor celého okna (včetně napojení na přilehlé konstrukce - tedy různé zateplovací límce rámu střešního okna, zateplená lemování atp.).

Můžete volit z různých druhů zasklení, které se liší jednak tepelným odporem skla, ale dále i jeho bezpečností (schopnost odolávat extrémním kroupám, vloupání..), akustickými vlastnosti (velmi důležité především u podkrovních ložnic ve městech). Moderní zasklení jsou už vybavena i samočistící funkcí, kdy speciální vrstva na vnějším povrchu zasklení umožňuje snazší rozklad organických nečistot a jejich snazší smývání ze skla. Samočisticí vrstva se aktivuje vlivem denního světla. Po aktivaci se voda velmi snadno rozteče po povrchu a vytváří souvislý film. Usazeniny se rychle odplaví a povrch okna brzy osychá. Díky tomu máte ze střešního okna lepší výhled a nemusíte se o něj tolik starat.