Jakou povrchovou úpravu pálených tašek si vybrat?

Otázka:

Jakou povrchovou úpravu pálených tašek si vybrat?

Odpověď:

Pálené (někdy také označováno jako keramické) tašky se vyrábí buď v režném provedení nebo jsou opatřené engobou či glazurou.

Režná povrchová úprava - jde o základní provedení, kdy je povrch tvořen stejným materiálem jako celá hmota tašky

Engoba - na vysušenou tašku je před vypálením nastříkána směs jílů - díky jejich struktuře (jemnější částice než cihlářská hlína) je získá povrch jednak specifické barvy, ale hlavně dosáhne daleko nižší pórovitosti. Taška tak méně nasáká a lépe odolává usazování mechů a nečistot.

Glazura - nejkvalitnější ale také najnákladnější provedení pálených střešních tašek. Na vysušenou tašku je nastříkán keramický jíl a ten při vypálením vytvoří slinutý a blýskavý povrch. Pórovitost je téměř nulová, voda i nečistoty nemají šanci se na tomto povrchu udržet a jsou hned odváděny pryč. Tato povrchová úprava má největší trvanlivost - na některých historických stavbách najdete podobné tašky o stáří několika set let.

Kterou z nich byste si měli vybrat?

Dá se říci, že užitné vlastnosti a trvanlivost rostou v pořadí režná - engoba - glazura. Asi není překvapením, že stejným směrem roste i cena.

Pokud máte střechu například někde pod větvemi stromů nebo na jiném místě, kde je velká pravděpodobnost zanášení střechy mechanickými nečistotami, pak lze určitě doporučit glazuru. Na té se nečistoty drží mnohem méně a můžete tak předejít vytváření mechu na střeše.

Výběr z povrchových úprav je v neposlední řadě otázkou individuálního vkusu. Krásně lesklé a jakoby porcelánové střechy z glazovaných tašek mají řadu obdivovatelů, ale také zarytých odpůrců. Barvu Vaší střechy Vám v některých územích může předepisovat například územní plán obce, předpisy památkářů nebo třeba správy chráněného území.

Nedá se tedy jednoznačně říci, která povrchová úprava je nejlepší volbou, nicméně v posledních letech je znatelný trvalý trend nárůstu podílu engob a glazur oproti režným taškám.