Nejsou už okapy zbytečné?

Otázka:

Nejsou už okapy zbytečné?

Mluvit o okapech za současného sucha může vypadat jako výsměch. Ale kdy jindy se připravit na čas, až se počasí vrátí do normálu a bude akutní potřeba řešit odvod vody ze střechy. To ani nehovořím o extrémních přívalových deštích, které tu a tam proříznou dlouhou řadu horkých dnů. Takže okapy nezatracujte, bezokapové střechy, jako je známe z některých jižních zemí, u nás místo nemají.

Okapy vždy byly nejvíce opomíjeným prvkem střechy. Přitom pouze kvalitní okapový systém dokáže dům ochránit před následky deště. Z čeho můžete vybírat? K dispozici je pestrá škála barev i profilů od různých výrobců. Základním rozlišujícím kritériem u nich zůstává materiál, ze kterého jsou vyrobeny.

Pozinkovaný plech

Klasické pozinkované okapy se vyrábějí z oceli, která je odolná vůči krupobití, poryvům větru, mrazu a sněhu. Patina se na nich tvoří jen málo, takže si dlouhá léta udržují svůj původní vzhled. Pozink donedávna býval nejrozšířenějším materiálem kvůli nízké pořizovací ceně, jenže má kratší životnost z důvodu koroze. Aby se jí předešlo je nutná povrchová ochrana, což v konečném důsledku cenu zvyšuje. K dispozici je také pozink barvený, s organickou povrchovou úpravou chránící jej proti korozi. Tento typ už není třeba natírat.

Plast

Plastové okapy jsou oblíbené, protože si stále zachovávají hezký vzhled. Odolávají také nečistotám v ovzduší, slunečnímu ultrafialovému záření a neohrožuje je koroze. Nicméně z důvodu křehnutí materiálu se u nich nedoporučuje mechanické namáhání při nízkých teplotách.

Hliník

Tento lehký a odolný materiál se ve stavebnictví prosazuje čím dál víc. Možná i proto, že hliník nenarušuje životní prostředí. Hliník je inertní kov a běžně se používá třeba i v potravinářském průmyslu. Především jsou však hliníkové okapy zcela bezúdržbové. Hliník nekoroduje a vrypy, které se uvnitř jakéhokoliv žlabu vždy objeví, neznamenají žádný problém. Kromě přírodního hliníku se okapové systémy dodávají také jako lakované v mnoha barevných variantách, takže se snadno sladí s jakoukoliv střechou.

Titanzinek

Základem tohoto materiálu je zinek s příměsí mědi a titanu. Časem se na něm vytváří přirozená ochranná vrstva (patina), díky které okapy plní svou roli po celá desetiletí bez nutnosti ochranných nátěrů. Dodávají se v provedení leskle válcovaný nebo předzvětralý, s patinou vytvořenou už ve výrobě.

Měď

Měď je jedním z ušlechtilých kovů a na střechách je užívána od pradávna. Okapové systémy z tohoto materiálu vynikají dobrou zpracovatelností a zejména dlouhou životností, zajištěnou tvorbou patiny. Bohužel se tento kov tu a tam stává cílem nenechavců, proto bývá někdy v nižších partiích nahrazován lacinějším materiálem.

Nerez

Méně častá varianta střešních okapů je pevná, dobře tvarovatelná a vzhledově stálá. Používá se zejména z estetických důvodů, kvůli dlouhodobé životnosti, odolnosti vůči korozi a ekologické nezávadnosti.

Cuprinox

Pokud jste o tomto materiálu zatím neslyšeli, tak se jedná se o neoddělitelně vyválcovaný plech mědi a nerezi. Výsledkem je kov s vlastnostmi, které měď ani nerez nemohou samostatně nabídnout. Nabízí vysokou korozní a protierozní ochranu a spojuje vynikající vlastnosti dvou vysoce kvalitních a nerezavějících materiálů. Ocelové jádro zajišťuje významně vyšší pevnost než samotná měď a současně nižší hmotnost oproti mědi. Oproti pouze „poměděným“ prvkům má Cuprinox vzhled od mědi nerozeznatelný a zachovává si také schopnost patinace povrchu. Jedná se vlastně o nerezový okap v měděném obalu.