Už je to tady – EET se rozšiřuje i na řemeslníky!

Elektronická evidence tržeb (EET) se od 13. září 2019 rozšiřuje také na zbývající obory, které jí dosud nepodléhaly. Vládní novela zákona byla definitivně potvrzena sněmovnou. Ve 3. fázi zahrnuje mimo jiné stavebnictví, 4. fáze se pak týká všech řemeslníků.

Naděje na zrušení zavedení povinnosti evidovat tržby se rozplynula. Novela zákona nyní čeká na podpis prezidenta a po něm bude vyhlášena ve sbírce zákonů. Spuštěna bude šest měsíců po platnosti zákona. Podnikatelé, kteří spadají do 3. a 4. fáze, by tak měli začít evidovat tržby nejdříve 1. dubna 2020, pravděpodobněji k tomu ale dojde 1. května 2020.

Koho se týká

Evidovat tržby budou muset všichni řemeslníci, kteří přijímají hotové peníze. Pokud budete přijímat všechny platby pouze převodem z účtu, tak tržby elektronicky evidovat nemusíte. V důsledku rozhodnutí Ústavního soudu (ze dne 12. prosince 2017) se povinnost evidovat tržby nevztahuje také na platby kartou, a to nejen na online transakce prováděné např. prostřednictvím platební brány, ale rovněž na platby kartou prostřednictvím platebních terminálů.

Sněmovna také schválila úlevu pro malé podnikatele s ročním obratem do 600 tisíc korun a maximálně dvěma zaměstnanci. Ti budou od on-line režimu EET osvobozeni. Bude jim stačit evidovat tržby do speciálního bloku a na finanční správu je odesílat jednou za čtvrt roku.

Další úpravy

Součástí novely jsou i další výjimky, například pro zrakově postižené podnikatelé, nebo přesuny do nižších sazeb DPH. Nic z toho ale se střechařskými řemesly přímo nesouvisí. Může tak potěšit snad jedině to, že se z nejvyšší do nejnižší sazby přesouvá točené pivo.

Více informací na www.etrzby.cz