Jak vybrat střešní krytinu pro vaší střechu

Otázka:

Jak vybrat střešní krytinu pro vaší střechu

Pokud plánujete pořizovat novou střechu nebo celý dům, čeká vás proces vybírání střešní krytiny. Jak ovšem vybrat vhodnou střešní krytinu, která bude pro vás nejlepší volbou?

Na co je potřeba se při výběru střešní krytiny zaměřit?

 

Při vybírání typu střešní krytiny je nezbytné zaměřit se na několik parametrů. Existuje několik typů střešních krytin, které jsou vyrobené z různých materiálů a mají odlišné požadavky. Na výběr máte z lehkých střešních krytin, do kterých patří plastové, plechové, asfaltové šindele a dřevěné střechy. Tradiční pálené střešní tašky, betonová nebo břidlicová krytina se řadí mezi těžké střešní krytiny. Každá střešní krytina má své specifické vlastnosti, a na tom se odvíjí i její hmotnost, životnost, cena a další aspekty.

Hmotnost střešní krytiny

 

Hmotnost krytiny je důležitým parametrem, který musíte vzít v úvahu. Každý krov je potřeba projektovat pro vámi vybranou střešní krytinu. V případě rekonstrukce střechy je potřeba vybírat o to víc pečlivěji. Původní krov, který si přejete zachovat, může mít jinou nosnost. Může se tedy stát, že například nosnost nebude dostatečná pro typ krytiny, o které jste uvažovali. Též proberte s projektantem i stáří krovu a možné snížení jeho nosnosti. V každém případě je lepší se obrátit na odborníka. V případě starších krovů se vyplatí uvažovat o pořízení lehké střešní krytiny. Lehké krytiny se využívají také v oblastech, kde jsou častější sněhové nadílky. Váha sněhu, která nárazově zatíží krov, vám může způsobit potíže.

Typ krytiny

Hmotnost na m2

Pálené tašky

40-55 kg

Betonové tašky

45-60 kg

Plastové krytiny

12 kg

Plechové krytiny

5 kg

Bitumenové krytiny

4 kg

Hliníkové krytiny

2-3 kg

 

Životnost střešní krytiny

 

Různé typy střešních krytin mají také odlišnou životnost materiálu. U tradičních pálených střešních tašek je uvedena záruka 40 let, reálná životnost však může být i dvojnásobek.

Délka životnosti střechy závisí nejen na výběru vhodné střešní krytiny, ale i na dalších aspektech jako je například izolace střechy, dostatečné odvětrávání střechy, zatížení krovu sněhovou pokrývkou a další.

Všechny parametry doporučujeme zjistit v materiálech výrobce. Každý výrobce vám specifikuje záruku, doporučené způsoby pokládky nebo sklon střechy.

Typ krytiny

Minimální životnost

Pálené tašky

50 let

Betonové tašky

50 let

Plastové krytiny

40 let

Plechové krytiny

35 let

Bitumenové krytiny

20 let

 

Sklon střešní krytiny

 

Při výběru nejvhodnější typu střešní krytiny hraje sklon důležitou roli. V případě sedlové střechy máte na výběr výrazně větší množství střešních krytin, než v případě střechy ploché. Pálené střešní krytiny mají minimální sklon mezi 20-25 stupňů. Plechové střešní krytiny naopak snesou mnohem více. To je taky důvod jejich obliby v horských oblastech. Vhodný sklon pro vámi vybranou střešní krytinu najdete vždy v montážních předpisech dané krytiny.

Typ krytiny

Minimální sklon

Pálené tašky

22° a výše

Betonové tašky

17° a výše

Plastové krytiny

25° a výše

Plechové krytiny

5° a výše

Bitumenové krytiny

5° a výše

 

Cena střešní krytiny

 

Cena střešní krytiny se odvíjí nejen od konkrétního typu střechy, ale také od její povrchové úpravy a specifických vlastností. Nejvíce zaplatíte za pálené střešní tašky, které ovšem také mají nejdelší životnost. Cenově dostupnější jsou obvykle lehké krytiny. Nejoblíbenější se stávají plechové střešní krytiny, které nabízejí vysokou kvalitu za poměrně nízkou cenu. Cena plechových střešních krytin se mění podle typu materiálu (měď, ocel, hliník), ale i od její tloušťky.

Účel a umístění stavby

 

Chystáte se stavět rodinný ve staré zástavbě na vesnici nebo modernější vilu s nízkým sklonem na předměstí? V případě vesnice se doporučuje přizpůsobit okolní zástavbě a příliš tuto zástavbu nenarušovat jiným typem střešní krytiny. V případě staré vesnické zástavby je častou volbou střešní taška typu Bobrovka. V řadě lokalit je pak i sklon střechy doporučený vyhláškou stavebního úřadu. U moderního domu máte naopak často více možností a můžete tak vybírat mezi pálenou střešní taškou, její betonovou variantou nebo plechovou střešní krytinou. 

Naopak v případě stavby dílny nebo haly na okraji města nebo v průmyslové zóně je volba krytiny často jasná. Zde je naopak často kladen důraz na nízkou hmotnost střechy v souvislosti s jejím nízkým sklonem. To souvisí s dimenzováním pro sněhovou nadílku a také daleko větší plochou zastavěné plochy. 

Jak vybrat střešní krytinu dle materiálu

 

Pojďme si představit základní typy střešních krytin. Jak jsme už zmínili výše, jednotlivé typy střešních krytin se liší materiálem, hmotností, životností a typem stavby, pro kterou střešní krytinu pořizujete. V oblibě střešních krytin vedou pálené střešní tašky a betonové střešní tašky. Další místa si pak dělí plechové střešní krytiny spolu s těmi bitumenovými. Výběr vhodného typu střešní krytiny je jen na vás a parametrech, které od střešní krytiny očekáváte. 

Pálené střešní tašky

 

Pálené střešní tašky patří mezi nejrozšířenější typ střešní krytiny na rodinných domech. Jejich obliba spočítá v jejich tradičním tvaru a vzhledu střechy. Díky své velmi vysoké životnosti patří mezi bezpečnou volbu, se kterou u tradiční sedlové střechy nikdy nic nezkazíte. Pálené střešní tašky řadíme v zatížení krovu mezi tzv. těžké střešní krytiny. Jsou vyrobené z ekologického a přírodního materiálu. Na povrchu se používá řada lazur pro ještě vyšší odolnost střešní tašky.

Betonové střešní tašky

 

Betonové střešní patří stejně jako pálené střešní tašky mezi těžké střešní krytiny. Svým tvarem i vlastnostmi připomínající ty pálené. Výhodou je pak především nižší pořizovací cena a podobná odolnost. Jsou vyrobené ze základních surovin písku, cementu a jednotlivých barevných tónů. Beton je osvědčený a po tisíce let využívaný stavební prvek.

Bitumenová střešní krytina

 

Pokud potřebujete krov méně zatěžovat, například z důvodu jeho rekonstrukce, vyššího stáří nebo značné poddimenzovanosti, jsou tu lehké střešní krytiny. Právě bitumenová krytina mezi ty lehké střešní krytiny patří. Jedná se o asfaltový šindel. Výhody bitumenové krytiny jsou nízká hmotnost, nízká pořizovací cena, snadná pokládka a v neposlední řadě i vysoká ohebnost, která dělá z bitumenové střešní krytiny zajímavou volbu. Nevýhodou je velký důraz na hydroizolaci bitumenové krytiny, která musí být velmi dobře provedena. 

Plechové krytiny

 

Plechové krytiny jsou další častou volbou v případě vybírání lehké střešní krytiny. Jedná se o plechové tvarovky nebo častěji celé pásy. Výhodou je jejich nižší potřeba celkového sklonu střešní krytiny. Plechové střešní krytiny nemusí být tak odolné jako pálené nebo betonové krytiny. V případě moderní zástavby nebo u průmyslových hal si však čím dál častěji nachází své místo. V případě průmyslových hal se však jedná o jasnou volbu. Moderní plechové střešní krytiny nabízí širokou nabídku odstínů i provedení. Na krytinu jsou lisovány jednotlivé tvary, které dvojrozměrně připomínají tradičnější střešní krytinu. 

Plastové střešní krytiny

 

Plastové střešní krytiny se dále dělí dle zvoleného materiálu. Část z nich se vyrábí z recyklátu a jedná se tak částečně o ekologickou variantu. Plastovou střešní krytinu můžete pořídit z jednotlivých druhů plastů jako jsou:

Polykarbonátová plastová střešní krytina 

 

Tato varianta je světlopropustná a často se volí jako střešní krytina pro garážová stání nebo polykarbonátové skleníky. Její výhodou je dodávání v panelech, snadná montáž a UV odolnost. 

PVC plastová střešní krytina

 

PVC střešní krytina je podobně jako polykarbonát častou volbou pro zastřešení různých přístřešků, zahradních pergol apod. Jedná se o odolnější střešní krytinu vůči nárazu a povětrnostním podmínkám. PVC plast odolá velmi dobře mrazu. Všichni zákazníci ocení i UV filtr, díky kterému PVC plastová střešní krytina odolá vůči sluneční paprskům. Stárnutí takové střešní krytiny je pak výrazně pomalejší. 

Polyesterové plastové krytiny

 

Polyesterová krytina patří mezi další typ plastové střešní krytiny. Jedná se nejčastěji o polyesterové panely / pásy, které vynikají vysokou odolností a světlo propustností. Polyesterová střešní krytina se tedy často volí pro menší stavby užitného rázu jako jsou různé přístřešky, zahradní pergoly nebo krytá parkovací stání.

PPR a PET střešní krytiny

 

Jako vůbec nejodolnější střešní krytina jsou plnohodnotné plastové střešní šindele, které vynikají svou nižší hmotností a díky svým vlastnostem mohou konkurovat bitumenové střešní krytině. Často se jedná o různé imitace střešních krytin z jiných materiálů, jako například břidlicové střešní krytiny nebo imitace dřevěného šindelu. Materiály polypropylen a polyethylen jsou velmi odolné vůči všem povětrnostním vlivům a UV záření. 

Střešní krytiny pro ploché střechy

 

Samostatnou kapitolou jsou střešní krytiny pro ploché střechy, které mají minimální požadavky pro sklon. Nejčastěji se jedná o různé asfaltové pásy, PVC střešní folie pro rovné střechy nebo kašírované dílce. Střešní krytina pro plochou střechu musí být odolná vůči všem povětrnostním vlivům a v našich podmínkách pak odolat častému dešti, zátěži v podobě sněhové nadílky a v létě pro změnu vysokým teplotám ze slunečních paprsků. Jednotlivé typy střešní krytiny pro plochou střechu, jejich výhody a další tipy si však rozepíšeme v samostatném článku. 

Povrchové úpravy střešních tašek

 

Pálené střešní tašky

  • Režná - taška bez povrchových úprav
  • Engoba - matný vzhled
  • Glazura - lesklý vzhled)

 

V případě, že je pálená taška bez jakékoliv povrchové úpravy, je nazývaná jako režná. Bez úpravy má taška drsnější povrch a není tolik chráněna před vnějšími vlivy a usazováním nečistot. Povrchové úpravy především slouží k ochraně proti slunečnímu záření, kyselým dešťům a dalším vlivům. 

Engoba je název druhu povrchové úpravy, která má ve výsledném efektu matný vzhled. Vyrábí se prostřednictvím tekuté směsi jílů obsahujících oxidy železa. Tato směs se nanáší na tašky před vypálením, které probíhá při více než 1000°C.

Pokud raději preferujete lesklý vzhled střešní tašky, pak doporučujeme zvolit povrchovou úpravu glazura. Tento druh úpravy se zhotovuje stejným způsobem jako engoba, jen jsou do směsi přidávány sklovité příměsi, které se postarají o lesk tašky.

Ať už zvolíte povrchovou úpravu engoru či glazuru, můžete si vybrat z široké škály barevných odstínů, od měděděnné po různé odstíny hnědé až po černou.

Betonové tašky

Betonové střešní tašky jsou ošetřovány různými nátěry a nástřiky, kde si můžete vybrat z mnoha druhů barevných odstínů. Stejně jako u pálených střešních tašek si můžete vybrat mezi matnou povrchovou úpravou a lesklou. Díky nátěrům betonové tašky získají hladký povrch, který zamezuje usazováním nečistot a výskytu mechu. Ve většině případů je aplikováno více vrstev povrchové úpravy pro vyšší ochranu. Vrstvy na betonovém povrchu vytváří tvrdou vrstvu, která je odolná i vůči mechanickému namáhání.

Na betonové tašky je v některých případech využíván hydrofobizovaný povrch, který zajišťuje vytvoření vodoodpudivé vrstvy. To znamená, že voda na povrchu střechy vytváří drobné kuličky, které rychle stečou pryč z povrchu střechy. Díky tomu je zamezeno usazování nečistot, vzniku mechu a lišejníků.

Plechové střešní krytiny

 

Nejčastěji využívaným materiálem na plechovou střešní krytinu je ocelový plech. Ten je ošetřován různými povrchovými úpravami, které zamezují vzniku koroze materiálu a prodlužují životnosti střechy. 

Základní povrchovou úpravou, kterou jsou ocelové střechy ošetřovány, je tzv. zinkování. Tento druh povrchové úpravy je prováděn žárovým pozinkováním, který chrání ocel před korozí. V současné době jsou na plechové střechy používány další povrchové úpravy pro prodloužení životnosti plechů. 

V častých případech jsou využívány polyesterové laky, které jsou nanášeny v různě tlustých vrstvách. Dále je používán matný polyester, který je vysoce odolný vůči UV záření. Na výběr máte opět z mnoha barevných odstínů, které se v průběhu let nezmění. Jako v předchozích případech záleží jen na vás, zda máte zájem o vysoký lesk nebo spíše matnější střechu. 

Asfaltové šindele

 

U asfaltové střechy se setkáváme s povrchovou úpravou posypem. Šindelový posyp je tvořen směsí drcené břidlice a různých druhů minerálů. Občas se můžeme setkat i s keramzitovým granulátem čedičové drti. Při výrobě asfaltových pásů je posyp nanášen tlakově a následně je ještě uválcován. Posypy mohou mít nejrůznější barvy dle přání zákazníka.

Kromě posypu mohou být asfaltové šindele chráněny kovovou fólií, která je buď z mědi či z jiné kombinace kovů.