Od příštího roku už dešťovka do kanálu nesmí

Otázka:

Od příštího roku už dešťovka do kanálu nesmí

Letošní jaro opět začalo teplem bez deště, takže už i vláda musela přestat zavírat oči před suchem a začít dělat kroky směrem k nápravě. Část z nich bude souviset se střechami, které mají obrovský potenciál vodu zachycovat. Ministerstvo životního prostředí proto hodlá zavést u nových staveb povinnost dešťovou vodu akumulovat nebo ji vsakovat. Co to znamená konkrétně? U nových objektů budou muset být nádrže na dešťovou vodu (tzv. retenční nádrže), která bude následně využívána (např. na splachování). Bude také možné vodu jímat – třeba do jezírek, ze kterých se bude pozvolně odpařovat. Přijatelné bude i využívání dešťové vody na zalévání, a to jak zahrádky, tak zelené střechy.

Odvod dešťové vody do kanalizace bude možný jen tehdy, pokud se prokáže, že jiné řešení není možné. Novela zákona by mohla začít platit už od příštího roku 2021 a povinnost by pak byla závazná.

Zachycování srážkové vody ale není otázkou budoucího nařízení, už dnes je v zájmu každého, kdo má možnost dešťovku smysluplně využít. Proto, nechcete-li jen bezmocně přihlížet, jak vadne vaše s láskou budovaná zahrádka, když obec reguluje hospodaření s pitnou vodou, pak se už teď spolehněte na dešťovku. Široký sortiment okapových systémů, včetně odboček a výtoků do sudů, najdete v prodejnách PRVNÍ CHODSKÉ.