U fotovoltaiky je nutné vidět víc, než jen úspory

Otázka:

U fotovoltaiky je nutné vidět víc, než jen úspory

Inflace a vysoké ceny energií vyvolávají v každém nervozitu a snahu se vymanit ze škrtící smyčky. Elegantním řešením je instalace fotovoltaiky. V honbě za rychlým řešením se však někdy zapomíná na to podstatné - na střechu, kde má být fotovoltaika instalována.

Co zkontrolovat jako první

Primárně se prezentují vlastnosti panelů, možnosti úložišť nebo energetické výpočty, ale málokdy je řečeno, co bude při instalaci vyžadovat střešní plášť. Obecně platí, že nejpodstatnější je posoudit, jaká je situace krytiny. Je-li stávající krytina vůbec vhodná a dost únosná k tomu, aby na ni byla instalována nákladná technologie. Mohlo by se totiž stát, že krytině za pár let skončí životnost a bude nutné drahou fotovoltaiku ze střechy složitě sundat! Problematické jsou také křehké typy krytin, jako je eternit nebo cembrit.

Neméně důležité je posoudit stav nosné a podkladní konstrukce, zda přidané přitížení vůbec zvládnou. Kompletní fotovoltaika představuje přitížení v řádu stovek kilogramů a připočítat navíc se musí také účinky od větru či zadrženého sněhu, které působení fotovoltaiky na střechu zesilují. Je-li proto střešní konstrukce napadena třeba chorobami typu dřevomorka či plísněmi, snižujícími její pevnost, pak je instalace fotovoltaických panelů velmi riziková.

Drobnost, na které všechno stojí a padá

Výše uvedená posouzení jsou jen prvotním předpokladem pro instalaci fotovoltaiky. Tím podstatným je nepatrný propojovací článek, který těžkou a nákladnou fotovoltaiku na střeše za všech podmínek udrží a přitom nijak nenaruší celistvost krytiny. Označuje se jako držák fotovoltaiky.

Z popisu výjimečné funkce tohoto zařízení se dá tušit, že nepůjde o záležitost za pár korun. Na druhou stranu, v porovnání s cenou instalované fotovoltaiky - kterou po celou dobu její životnosti jistí proti poškození - je jeho cena zanedbatelná. Drtivá většina výrobců střešních krytin má vyvinuty nebo přizpůsobeny funkční držáky fotovoltaiky, které jsou plně kompatibilní s jejich krytinami a respektují jejich nároky.

Jak to vypadá v praxi

Převážná většina fotovoltaických panelů se instaluje na pomocnou nosnou konstrukci, která se upevňuje k podkladu. Při snaze o šetření se některé realizační firmy uchylují k použití nesystémových prvků. Jenže v tom případě hrozí narušení kompaktnosti krytiny a vznik netěsnosti. To je u střešní krytiny podstatná vada, jistý zdroj budoucích problémů a zatékání.

Žádný z hrozivých scénářů se ale nenaplní, pokud jsou pro kotvení fotovoltaiky použity systémové držáky. Ty se u skládaných krytin kotví až do střešních latí nebo záklopu a jsou navrženy tak, aby byl prostup krytinou dokonale těsný.

Jiná situace je u lehkých krytin (plechových), které mají podkladní konstrukce subtilní. Profily latí a horní pásnice vazníku se nejčastěji pohybují kolem 3 až 4 cm. Kotvení do nich je proto nevhodné nejen ze statického hlediska (velká hmotnost fotovoltaické sestavy), ale navíc je i obtížně realizovatelné. Vazníky a latě obvykle nemají potřebné rozteče, ani potřebnou tloušťku pro bezpečné ukotvení silnějšího vrutu. Jsou pro ně proto navrženy unikátní držáky, které eliminují všechna zmíněná rizika.

Držák fotovoltaiky versus pojištění

Jak už bylo řečeno, při instalaci fotovoltaické elektrárny je nutno myslet na to, aby neovlivnila funkčnost ani životnost střešního pláště. Jinak v budoucnu investor sice ušetří na energiích, ale na druhou stranu vydá peníze za opravy tekoucí střechy.

Nepomůže mu ani pojistka. Kvůli fotovoltaice na střeše vzrůstá z pohledu pojišťoven rizikovost vzniku pojistné události u celé nemovitosti. U nestandardního technického řešení je proto značné nebezpečí, že pojišťovny dokonce odmítnou budovu s nově vybudovanou elektrárnou pojistit! Nejde přitom pouze o samotnou elektrárnu, ale právě o její vliv na střechu budovy. ...a jak jsme si řekli, bezprostřední vliv zprostředkovává - držák fotovoltaiky. Použití systémových držáků je proto důležité i kvůli ochraně investice.

Závěr

Umístění fotovoltaiky na střechu je krokem k úspoře nákladů na energie, ovšem musí se k němu přistupovat s velkým respektem. U návrhu musí být nejen dodavatel fotovoltaiky, ale také odborník na střechy, který má přehled o vhodných možnostech kotvení.

Specialisté na střechy v prodejnách PRVNÍ CHODSKÉ jsou v tomto ohledu trefou do černého. Jejich přehled o celé šíři krytin a zkušenosti z praxe jim umožňují správně reagovat na každý požadavek. Připravenost poradit s výběrem příslušného systémového řešení dokládá i „Katalog držáků pro solární a FVE systémy“, který je na prodejnách PRVNÍ CHODSKÉ k dispozici.