Zateplujte podle pasivního standardu

Otázka:

Zateplujte podle pasivního standardu

Pasivní dům je stavba, která splňuje přesně stanovená kritéria energetických úspor při provozu domu. Od  roku 2020 už nepůjde jen o dobrovolnou volbu investora, ale o nařízení, které se dotkne všech novostaveb – od 1. ledna 2020 musí být spotřeba energie u nových staveb téměř nulová. Co bude tato norma znamenat pro projektanta a realizační firmu? 

Šikmá střecha pasivního domu

Návrhy novostaveb se až doteď řešily spíše nízkoenergetickým standardem. U šikmých střech to znamená tloušťku izolace v minerální vatě cca 260 mm a v PIR izolaci tloušťku 140 mm. U pasivního domu se už minimální tloušťka izolace může dostat na 420 mm minerální vaty a 220 mm v PIR izolaci s λd-0,022 – podle toho, jedná-li se o požadovanou, nebo doporučenou hodnotu dle normy.

Při řešení pod krokvemi se zmenší obytný prostor a při umístění mezi krokve bude zase standardní výška krokví nedostačující, proto často dochází ke kombinaci materiálů. Účinným řešením je buďto minerální vata mezi krokvemi a nadkrokevní doteplení PIR izolací (obrázek výše - horní část) – zde je nutné zvolit správný poměr materiálů – nebo nadkrokevní zateplení PIR izolací (spodní část obrázku). Druhé řešení navíc umožňuje moderní přiznání krovů.

Jak vybrat vhodný materiál?

Při výběru je velmi zásadní realizace. Větší tloušťky izolace si žádají zkušenost a precizní provedení detailů, jinak dlouhodobou funkčnost střechy nelze zaručit. Na obrázku vidíte srovnání tloušťky izolačních materiálů. Horní obrázek zobrazuje PIR tvrdou polyuretanovou pěnu v tloušťce 220 mm a spodní zase minerální vatu v tloušťce 420 mm. PIR tvrdá polyuretanová pěna vám, kromě tenčí vrstvy izolace, umožní také snazší pokládku, pochůznost a minimální zatížení konstrukce – pro splnění normy pasivního domu je ideální.